Millal ja miks tuleb hooldada salongi jahutussüsteemi?

Salongi jahutussüsteem on mugava autosõidu lahutamatu osa. See aitab palaval suvepäeval jahutada ning niiske sügisilmaga sisekliima taas meeldivaks muuta. Jahutussüsteem on kinnine süsteem, mille keskseks osaks on külmaaine. Ideaaltingimustes see ei leki, ent meie kliimas muutuvad tihendid külmaga hapraks ning tekivad väikesed lekked. Selleks, et süsteem töökorras hoida, tuleks seda kord aastas hooldada ning vajadusel täita. 

Millised märgid näitavad, et auto kliimaseade vajab hooldust?

Pole midagi hullemat, kui istuda keset palavat suvepäeva autosse ning avastada, et süsteem puhub leitsakus salongi ainult sooja õhku. See tähendab, et külmaaine on otsas või süsteem on katki. Küll aga ei pruugi see olla ainus märk, mis tarvilikust hooldusest märku annab. Hooldusesse tasub pöörduda ka siis, kui kliimaseadet käivitades eraldub halba lõhna. Niisked tingimused on ideaalseks keskkonnaks bakteritele, seentele ja muudele mikroorganismidele. Süsteemi tõrkest võib anda märku ka see, kui suvel ei teki auto alla kondentsveest loiku, sest süsteemis võib olla ummistus. 

Kliimaseade ja konditsioneer – mis vahe neil on?

Olenevalt sõidukist aitab meeldivat salongitemperatuuri luua kliimaseade või konditsioneer. Nad jahutavad õhku sarnaselt, eemaldades sellest soojust ja niiskust. Küll aga erinevad nad selle poolest, kuidas süsteemi juhitakse. Kliimaseadme puhul saad ise seadistada, mis temperatuuri soovid salongis hoida ning süsteem teeb andurite abil vajalikud korrektuurid, et soovitud kliima tekiks ja püsiks. Konditsioneer on manuaalne kliimaseade, mida tuleb ise soojemaks või külmemaks reguleerida. 

Kuidas auto jahutussüsteem toimib?

Ehkki kasutajaliides on neil erinev, koosnevad nad mõlemad kolmest peamisest osast: kompressor, kondensaator ning aurusti. Kompressori ülesandeks on suruda kokku gaasiline külmaaine, mis seejärel suunatakse kondensaatorisse. Kondensaator toimib jahutusradiaatorina, kus külmaaine kaotab hulgaliselt soojusenergiat ning muutub selle tulemusel vedelikuks. Edasi liigub vedel külmaaine aurustisse, kus ta jahutab õhu, mis seejärel puhutakse salongi. Selle protsessi käigus tõuseb külmaaine temperatuur ning siis hakkab taaskord tööle kompressor. 

Mida hoolduse käigus tehakse?

Muidugi on selles süsteemis lisaks kolmele põhikomponendile palju väikeseid osi, mis võivad oma aja ära elades süsteemis tõrkeid tekitada. Jahutussüsteemi hooldust soovitame teha kord aastas. Hoolduse käigus eemaldame vana külmaaine ning niiskuse süsteemist, viime läbi vaakumtesti lekkekohtade tuvastamiseks ja üldise süsteemi kontrolli ning täidame süsteemi õige koguse külmaainega.

Mida teha, kui ventilaatorist tuleb ebameeldivat lõhna?

Kui korrapärased hooldused on vahele jäänud, võib niiskuse ja tolmu koostöös hakata kliimasüsteemist eralduma ebameeldivat lõhna. Siin on meelespea, kuidas lõhnast salongis vabaneda:

  • Kontrolli, kas salongifilter on heas korras. Kui vajad uut, leiad selle Fixuse e-poest või kauplusest.
  • Kasuta A/C puhastusainet, näiteks K2 kliimapuhastajat.
  • Eemalda salongist liigne niiskus niiskuseimajaga.
  • Kasuta osoonigeneraatorit, mis lisaks kahjulikele bakteritele eemaldab autost ka suitsetamise ja lemmikloomade tagajärjel tekkinud ebameeldivaid lõhnu.
  • Vii auto teenindusse, kus kasutatakse süsteemi puhastamiseks pofessionaalset loputusseadet.

Ära jää suvekuumuse kätte!
Broneeri juba täna Fixuse mugavasse töökotta hooldus ja tunne end teel olles alati värskelt. Leia Fixuse 37 teeninduspunkti seast endale lähim siit

 

Fixus.ee
Fixus.ee